Ochrana osobných údajov

Na Crufts 2010 byl z České republiky jako jediný zástupce za šarpeje Mr.Bastien Iz Kitaiskogo Kvartala.

Než jsem začala psát tyto řádky, znovu jsem si přečetla postřehy Ivanky a Vráti od Cherry a Jitky od Arkyho o Crufts 2008 a pak Ivanky o Crufts 2009 a došla jsem k poznání, že můj příspěvek bude asi velice podobný.

Crufts 2010

Naše výprava byla pouze tříčlenná – Víťa, Bastienek a já. Vše jsme pojali jako předjarní dovolenou a báječný výlet, takže naše cesta začala výjezdem z Ostravy již v úterý, byť náš výstaví den byla sobota 13.3.2010 a vrátili jsme se zpět opět až v úterý, kdy jsme „přistáli“ vyčerpaní, ale spokojení, opět v Ostravě.

Jak jsem psala, vystavovali jsme se v sobotu 13.3.2010, jak je již tradicí, hala č 4, kruh č 20, pan rozhodčí A.WIGHT.Přihlášeno bylo celkem 91 šarpejů.

Po cestě do Anglie, země tradic, země „ostrovanů“, jak se angličané rádi nazývají, tedy po cestě, která proběhla v klidu, po našem prvním zážitku s Eurotunelem, což je podle nás dílo obrovské myšlenky a dílo neskutečných technických a stavebních dovedností, po veterinární prohlídce, která byla černou můrou mých snů posledních dnů před odjezdem a která proběhla bez jakéhokoliv problému, konečně jsme tedy dorazili do našeho hotelu. Do rodinného hotelu uprostřed polí, hotelu u řeky – Riverside Hotelu, kde nás vítaly kachny, koně a místní Jack Russel Teriér, dle nás opravdu jen „anglický“ Jack, spíše Jacky, která se nejvíce tedy podobala jezevčíkovi, barvou, stavbou těla, ale BYL TO JACK !!!a která se na první pohled zamilovala do našeho Bastienka a kterou majitelé neustále od nás odháněli, že se s Bastienem nesmí kamarádit, protože Bastien je výstavní pes a ona jen „hotelní“.Čekaly nás krásné procházky po okolí a poslední přípravy na sobotu. Já se přiznám, byl to balsám na vše, anglický venkov je nádherný, kdo ho zná, jistě mi dá za pravdu.Vše začínalo rašit, vše se začínalo zelenat, vše bylo přesně, jak v seriálu komisaře Barnebyho, kterého já mohu hltat stále a stále.

Bastien

A nastal den D – sobota 13.3.2010. Vyrazili jsme směr Birmingham. Zhruba v 7 hodin ráno jsme vešli do haly a tímto okamžikem se za námi zavřela brána haly a čas, kdy bylo možno haly opustit byl stanoven na 16. hodinu. Až později jsme se dozvěděli,že jsme pod dohledem speciální kontroly mohli jít ven vyvenčit,ale všude byly PET WC, což pro Bastienka není zase až tak velký problém, protože na toto je zvyklý zvláště z výstav na Slovensku.Všichni už víte, každý vystavovatel má přidělený box, ten náš byl až v poslední řadě,poměrně daleko od výstavního kruhu,takže když vše vypuklo,přesunuli jsme se přímo ke kruhu. Pan rozhodčí byl starší pán, ale velice vitální, k pejskům se stavěl velice mile, vyloučil jediného pejska, který nechtěl ukázat zuby, dostal tedy ještě jeden pokus a ten pak proměnil v malinkou ataku na pana rozhodčího a šel z kruhu ven. Bastienek byl ve tříde OPEN, přihlášeno 15 psů, nakonec se vystavovalo 13.Obecně shrnuto – 99 % šarpejů bylo žluté barvy,většina z nich by na výstavách v „Evropě“, tím myslím ZA kanálem, dostali do posudku- příliš dobrá výživová kondice, příliš mnoho vrásnění, příliš ponožky…Jen pár jich bylo červených, dva nebo tři černí, stejný počet čokoládových a jedna fenečka krémová, která v kruhu bud spala nebo prostě – očička neotevřela. Pan rozhodčí skus nekontroloval, jen jazyk, prsty měřil hlavu a pak celého pejska důkladně omakal, což u Bastienka bez problémů, neboť na toto je zvyklý, zvláště od zahraničních rozhodčích, takže stál , ani se nehnul. Pak byl běh – pejsci, každý sám, běželi trojúhelník a pak kruh. Kluci toto zvládli nádherně a když běžel Bastienek, vypadalo to, že se koberce snad ani nedotýká, ani jeden z kluků se nezastavili, nezacválali, krásně plynule, v tempu, myslím, že si toto vychutnával nejen pan rozhodčí. Opravdu to byla paráda! Po tomto předvedení a mlsných očích pana rozhodčího jsem věřila, že mezi 5 nejlepších to bude! Nebylo…škoda. Nevadí, žádné zklamání.Kluci se předvedli nádherně, ostudu neudělali a v běhu, dle mně, taky – vždyť jsou to taky MOJI kluci, byli prostě NEJlepší!!!Nakonec byl vítěz Crufts 2010 pejsek,který vyhrál právě třídu OPEN. Není pravda,že předvedení pejsků je v Anglii a zvláště na Crufts bezkonkurenční. Někteří, píšu někteří…pejsci v kruhu seděli, někteří leželi, někteří měli ocásek stažený , při běhu cválali, skákali, běhat nechtěli, někteří handleři nepochopili, jak mají běžet do trojúhelníku…opravdu.

A teď nás čekaly všechny ty stánky, mně,Vítu a Bastienka, kteří nákupy bereme jako nutné zlo. Ale jo, nakonec jsme si něco koupili, a spokojeni jsme k večeru opustili halu a hurá zpátky do našeho hotýlku. A pak zase lenošení a procházy a až pak cesta směr Ostrava.

Crufts – pro Angličany nejprestižnější výstava, pro nás- BYLI JSME TAM ! Jsme šťastni,že jsme se zúčastnili a myslím,že ostudu jsme určitě neudělali. Po návratu z kruhu Víta prohlásil: „nejsem zklamaný, předvedli jsme se, myslím hezky, a příští rok, pokud budeme mít podmínky, jedeme znovu.“ Jenže to jsem netušila, že otevřeme doma dveřa a Víťa řekne Elišce-„Eli, začínáme trénink, jedeš si pro nominaci a pak na Crufts 2011…“

Na závěr chci jen napsat- Sláva a gratulace vítězi a obdiv a potlesk všem zúčastněným.

Romana,Víťa,Bastienek – Princess Of Moravia. Ostrava