Ochrana osobných údajov

Rodiny s malými deťmi by mali byť pri voľbe šarpeja opatrné. Malé dieťa skúma svet, má nekoordinované pohyby a často prejavuje emócie nepredvídateľnou tóninou hlasu. To pes samozrejme nechápe. Pre dieťa je pes vďačný objekt skúmania. Šarpej môže pri svojej potrebe pokoja a spánku  zle znášať typické prejavy malých detí a okrem zmätočného myslenia, kedy si nevie vysvetliť gestikuláciu a hluk sa k jeho diskomfortu pridružuje ešte únava a podráždenosť.

Pokiaľ do rodiny prichádza dieťa neskôr, na zmenu priorít je potrebné šarpeja citlivo pripraviť. Je to pes so silnou fixáciou na majiteľa a preto zmenu svojho postavenia môže vnímať veľmi citlivo. Pokiaľ sa ale všetkému venuje patričná pozornosť, rýchlo sa prispôsobí novej situácii a zapadá do nového harmonického celku ako nenáročný a pokojný spoločník.

Pokiaľ sa ale všetkému venuje patričná pozornosť, rýchlo sa prispôsobí novej situácii a zapadá do nového harmonického celku ako nenáročný a pokojný spoločník. Pri pohybových aktivitách opatrne. Má rád vychádzky a nové prostredie ho mimoriadne zaujíma. Všetko však s patričnou mierou. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí majú radi dlhotrvajúce športové výkony, ako je beh, bicyklovanie, celodenná turistika – zabudnite na šarpeja. Utrápili by ste ho.

Šarpej, horúčava a plávanie je neprijateľná kombinácia. Len spražná horúčava a smäd ho prinútia ponoriť sa do vody alebo sa v nej hravo čvachtať. Na prechádzke po daždi, v zmysle svojej geneticky danej čistotnosti, obchádza pokiaľ možno každú mláčku, aby sa neušpinil.

Chcieť od neho, aby plával v rieke? Zabudnite. Pokiaľ má niekto šarpeja, ktorý tomuto nezodpovedá, má doma vzácnu výnimku. Aj takých poznáme, ale je ich neuveriteľne málo.