Ochrana osobných údajov

Umelý odchov šteniat

Umelý odchov šteniat, Mgr. Viera Staviarska Úhyn sučky počas, alebo hneď po pôrode, nízka mliečnosť, veľké množstvo šteniat, to je to, čo nás môže postaviť zoči-voči nočnej more chovateľa. A tým je umelý odchov šteniat.  Každý v kútiku duše verí, že práve on nebude potrebovať podstúpiť takúto tortúru. Získavať informácie ako na to v čase, keď treba konať je neskoro. Najhoršie je, keď šteňatá potrebujú náhradu materského mlieka hneď po pôrode. Prvé kvapky materinského – kolostrum, sú pre ich život veľmi potrebné, pretože obsahuje veľké množstvo protilátok. Tie ich robia neskôr odolnými pred chorobami. Tvoria  ochranu do prvého očkovania, napomáhajú pri boji s infekciou. Kým sa zorientujete v probléme, hlad novorodeniatok na malú chvíľu utíši aj 5%-ný roztok glukózy (voda a hroznový cukor). Ďalšie kŕmenie musí byť vysokohodnotné. Možno vás v prvej chvíli napadne spásonosná myšlienka, nahradiť materinské mlieko suky mliekom kravským, či kozím. Nasledujúca tabuľka, ktorá bola uverejnená v príručke pre veterinárnych lekárov, napísanej odborníkmi z centra firmy Waltham pre výživu malých zvierat vás presvedčí o tom, že takáto náhrada by nebola vhodná. Nielen nedodá malému organizmu požadované látky, naviac by spôsobila šteňatám vážne zažívacie problémy. Z uvedeného vyplýva, že najideálnejšie by bolo nájsť pre šteniatka náhradnú matku. Informácie o možnej sučke, ktorá prišla o šteniatka alebo má dostatok mlieka na to, aby vyživila okrem svojich aj iné šteniatka  a zároveň je aj v potrebnom období laktácie, by vedel veterinár, ktorý je v kontakte s chovateľmi. Nádej, že sa vám to podarí  vhodnú náhradnú matku nájsť je  malá, ale rozhodne stojí za pokus ju zháňať. Náhradné krmivo má byť koncentrovaným zdrojom všetkých živín a energie, ktoré rastúci organizmus potrebuje. Na našom trhu je možné zakúpiť niekoľko druhov náhradného materského mlieka. Osobne mám výborné skúsenosti s mliekom Royal canin. V každom balení je zároveň malá fľaša s cumľom. Rovnako mlieko Pedigree sa  zložením  veľmi približuje hodnotám, ktoré má materské mlieko suky. Šteňatá ho veľmi dobre znášajú. Každý chovateľ má mať  základné balenie náhrady materského mlieka už pred predpokladaným pôrodom, ktoré v prípade potreby môže okamžite použiť. Pri osirelých šteňatách nebudete mať čas behať po obchodoch a zháňať ho. Nie je isté, či ho hneď v prvý deň zoženiete. Pozor na záručnú dobu! Staré mlieko s rozkladajúcim sa tukom sa rovná zabitiu šteniatka! Pokiaľ mlieko aj s potrebným technickým vybavením máte, riaďte sa presne návodom na použitie. Zlou koncentráciou môžete spôsobiť hnačky, alebo zápchu. Kŕmte zo začiatku každé dve hodiny – aj v noci. Interval postupne predlžujte. Prikrmovať inou stravou začnite ako pri normálne odchovaných šteňatách – približne na konci tretieho týždňa. Odporúčam kašu Royal canin A2. Nasýtené šteniatko medzi jedením spokojne spí. Počas kŕmenia stále sledujte prijímanie mlieka. Nevstrekujte mlieko do papuľky násilne. Pozor na vdýchnutie mlieka:
  • Šteniatko držte v ruke tak, aby malo voľné hrudné končatiny. Životaschopné šteňa počas kŕmenia robí s nôžkami pohyby, ako pri kojení ozajstnou matkou. „ Vesluje“ a snaží sa masírovať pomyselný matkin struk. Nestláčajte bruško.
  • Umelo odchovávané šteniatka potrebujú okrem plnohodnotnej stravy aj veľkú starostlivosť o vyprázdňovanie, teplotu prostredia a hygienu.
Novorodeniatka si nevedia regulovať telesnú teplotu, preto v krabici, či košíku, kde ich máte uložené, musia mať výhrevnú podušku. Pozor, rovnako škodí vysoké zahriatie. Zo začiatku šteniatka len spia a pohybujú sa málo. Neskôr zabezpečte priestor, aby si pri lození neublížili. Hneď po nakŕmení šteňatá životne potrebujú jemnú masáž podbruška a genitálií. Napodobí sa tak olizovanie matky, ktoré vyvoláva reflex vyprázdňovania. Bez toho by šteniatko nemočilo, ani nekalilo. Táto masáž sa musí stať samozrejmosťou do veku 3 týždňov, kedy sú šteňatá schopné vyprázdňovať sa aj samé Masáž  sa robí navlhčenou vatou (teploty tela) alebo jemným dotykom ukazováka. Hneď po vyprázdnení je potrebné šteňa očistiť. Zvyšky moču či výkalov spôsobujú infekcie a zápaly. Pokiaľ by ste si niečo podobné všimli, venujte väčšiu pozornosť hygiene. Zapálené miesta okolo konečníka či na labkách ošetrite masťou Aviril H. Priaznivo pôsobí aj sprey – pena Panthenol. Nezabudnite, že matka venuje pozornosť aj labkám, či hlavičke. Šteniatka zo začiatku vykonávajú svoje biologické potreby na rôznych miestach pre nich určeného priestoru. Osvedčuje sa preto na vystlanie použiť podložku, ktorú zakúpite v zdravotníckych potrebách. Je to ľahko vymeniteľná látka, ktorá absorbuje moč. Dostanete ju kúpiť vo veľkých baloch. Nastrihajte si ju na rozmery, ktoré potrebujete. Alebo trochu drahšia podložka v nepremokavom prevedení. Umelo odchovať šteniatka je veľmi náročné. Pripravte sa na to, že okrem množstva umelého mlieka a rôznych technických, či zdravotných pomôcok, budete potrebovať veľa vlastnej energie a vôle. Pokiaľ sa vám to podarí, budete mať dobrý pocit nielen zo šteniat ale aj sami zo seba. Nie každý to dokáže. Poznám chovateľa, ktorý všetky šteňatá utopil na tretí deň, lebo ako mi povedal, nechcelo sa mu k nim v noci sústavne vstávať. Smutné. A na záver niečo na povzbudenie. Námaha stojí za to. Tí ktorí chodíte na výstavy, poznáte psov Ivana a Idu Magic Sonet. Sú z umelého odchovu. Nikdy sa nenapili materinského mlieka. Ich matka uhynula. Nepoznali sme doma, čo je deň a noc. Keby sme vtedy povedali, že sladké sny sú nám prednejšie, dnes by sme ešte stále nemali prvú junior šampiónku zo slovenského odchovu. Verte mi, stojí to za to! Informácie : Mlieko Pedigree si objednáte u svojho veterinára. (Je v sáčkoch bez  fľaše ) Mlieko Royal canin  T.Č: 045 678 1410  (v krabici aj s fľašou) V nutnom prípade na veľmi krátke obdobie môžete šteniatka nakŕmiť náhradou kojeneckého mlieka Beba 1. To kúpite v lekárni, alebo v potravinách.