Ochrana osobných údajov

Štandard

Štandard F.C.I. č. 309 / 9. 4. 1999 SHAR-PEI

Zem pôvodu: Čína
Patronát: F. C. I.
Použitie: poľovnícky a strážny pes
Revízia slovenského prekladu: 14. 2. 2016; Viera Staviarska

FCI klasifikácia: skupina 2 pinče, bradáče, molossy a švajčiarske salašnícke psy a príbuzné plemená
sekcia 2. 1. molossy, dogovité psy.
Bez pracovnej skúšky

Dátum publikácie platného originálneho štandardu: 14.4.1999

KRÁTKY HISTORICKÝ PREHĽAD: Toto čínsky plemeno existuje v provinciách susediacich s juhočínskym morom už celé storočia. Pôvodne pravdepodobne pochádzajú z mesta Dialak v provincii Kwun Tung.

CELKOVÝ VZHĽAD: Stredne veľký, živý, kompaktný pes s kvadratickou stavbou tela. Kožné záhyby na temeni a kohútiku, malé uši a papuľa podobná hrochovi mu dodávajú jedinečný vzhľad. Psy sú väčšie a silnejšie ako sučky.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE: Výška šarpeja od zeme ku kohútiku zodpovedá približne dĺžke jeho tela od ramenného kĺbu k vrcholu sedacej kosti. To platí hlavne u psov. Vzdialenosť mezi ňucháčom a stopom je približne rovnaká, ako vzdialenosť medzi stopom a tylovým hrboľom.

POVAHA / CHARAKTER: Kľudná, nezávislá, verná, láskyplná k členom svojej rodiny.

HLAVA: V pomere k telu skôr väčšia. Záhyby kože na hlave a lícach pokračujú až vytvárajú lalok.

Lebečná časť:

Lebka: Plochá, široká.

Stop: Mierny

LEBKA – TVÁROVÁ ČASŤ:

Ňucháč: Veľký a široký, uprednostňuje sa čierna farba, ale prípustná je akákoľvek farba, ktorá zodpovedá farbe srsti. Nosné otvory široko otvorené.

Papuľa: Charakteristická črta plemena. Široká od nasadenia pri koreni až k ňucháču, bez akejkoľvek tendencie zužovať sa. Pysky a horná časť papule sú dobre vyplnené. Vypuklina pri nasadení ňucháča je prípustná.

Sliznice: Jazyk, horné podnebie, ďasná a pysky sú preferované v modročiernej farbe. Ružovo škvrnitý jazyk je prípustný. Celoružový jazyk je veľmi nežiaduci. U dilute sfarbených psov je jazyk jednotnej levanduľovej farby (jemná bledomodrá).

Čeľuste/zuby/Pysk: Silné čeľuste s dokonalým nožnicovým záhryzom. Horné rezáky presahujú bez medzery cez spodné rezáky v dolnej čeľusti. Zuby v čeľusti sú osadené kolmo. Dolný pysk nemá byť masívny natoľko, aby prekážal záhryzu.

Oči: Tmavé, mandľového tvaru, so zachmúreným výrazom. Svetlejšie sfarbená dúhovka je prípustná u dilute sfarbených psov. Funkcia oči nesmie byť ovplyvnená kožou, vráskami alebo srsťou. Akýkoľvek náznak podráždenia očnej gule alebo viečok je veľmi nežiadúci. Bez entropia.

Uši: Veľmi malé, skôr hrubšie, v tvare rovnostranného trojuholníka. Na špičke ľahko zaoblené a vysoko nasadené; špičky uší smerujú k očiam. Sú výrazne vpredu nad očami, široko nasadené a tesne priliehajú k lebke. Stojaté uši sú výsostne nežiaduce. KRK: Strednej dĺžky, silný, na pleciach dobre nasadený. Voľná koža na krku by nemala byť prehnaná.

TELO: U dospelých psov sú vrásky na tele veľmi nežiaduce okrem kohútika a koreňa chvosta, kde sa vrásky zmierňujú. Horná línia: Za kohútikom len mierne klesá, a potom smerom k bedrám znova ľahko stúpa.

Chrbát: Krátky, silný.

Bedrá: Krátke, široké, ľahko klenuté.

Kríže: Skôr ploché.

Hrudník: Široký a hlboký. Dosahuje až k laktiam.

Dolná línia: Pod bedrami ľahko stúpa.

CHVOST: Silný a okrúhly pri koreni, postupne sa zužuje až do tenkej špičky. Chvost je veľmi vysoko nasadený. Je charakteristickou črtou plemena. Môže byť nesený vysoko a zatočený, tesne stočený nad chrbtom, alebo zatočený na niektorú stranu chrbta. Neúplný alebo úplne chýbajúci chvost je veľmi nežiaduci.

KONČATINY HRUDNÍKOVÉ KONČATINY: Sú rovné, stredne dlhé s dobre silnými kosťami. Bez vrások. Plecia: Svalnaté, dobre šikmo uložené. Zápästie: nepatrne šikmo postavené, silné, pružné.

PÁNVOVÉ KONČATINY: Svalnaté, silné, so stredným uhlením. Z pohľadu zozadu v postoji paralelne. Päty kolmo k zemi. Záhyby kože na stehnách, lýtkach a pod pätami sú nežiadúce. Rovnako ako zosilnená koža na pätách.

KOLENO: dobre uhlené a nižšie.

LABKY: Stredne veľké, kompaktné, nie roztvorené. Dobre klenuté. Bez vlčích pazúrov na panvových končatinách.

POHYB: Preferuje sa klus. Pohyb je voľný, harmonický, energický a aktívny, vpredu priestranný a so silným posunom zozadu. Pri väčšej rýchlosti majú labky tendenciu stretávať sa v centrálnej línii. Strnulý pohyb je nežiaduci.

OSRSTENIE SRSŤ: Charakteristická vlastnosť plemena: krátka, drsná/ostrá a zježená. Srsť je rovná a odstáva od tela; na končatinách je ale priliehavá. Bez podsady. Dĺžka srsti je 1 až 2,5 cm. Nikdy sa netrímuje.

FARBA: Okrem bielej farby sú všetky jednofarebné farby povolené. Chvost a zadná strana stehien sú často svetlejšie. Tmavší odtieň na chrbte a ušiach je prípustný.

VEĽKOSŤ: Kohútikova výška: 44 – 51 cm (17,5 až 20 ins – palec).

CHYBY: Akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených bodov sa musí považovať za vadu, jej hodnotenie musí byť v závislosti od miery odchýlky od štandardu a jej vplyvu na zdravie a blaho (walfar) psa.

ŤAŽKÉ CHYBY:
Akákoľvek odchylka od nožnicového záhryzu (ako prechodné opatrenie je prípustný ľahký podhryz)
Špicatá papuľa
Veľké uši
Nízko nasadený chvost
Srsť dlhšia ako 2,5 cm
Škvrnitý jazyk (okrem ružovo škvrnitého jazyka)

VYLUČUJÚCE CHYBY:
Agresivita alebo bojazlivosť.
Plochá tvárová časť so silným podhryzom; predhryz.
Celoružový jazyk.
Vtočená spodná pera, ktorá bráni správnemu záhryzu.
Okrúhle, vypuklé oči.
Entropium, ektropium.
Kožné záhyby alebo srsť, ktoré bránia normálnej funkcii očí.
Stojaté uši.
Chýbajúci chvost.
Vrodene skrátený chvost.
Hlboké kožné záhyby na tele a na končatinách (s výnimkou kohútika a koreňa chvosta).
Nie jednofarebná farba (albín, pásikavá, škvrnitá, bodkovaná, čierna s pálením, sedlovité sfarbenie). sy so zjavnými psychickými alebo výchovnými abnormalitami musia byť diskvalifikované.

Poznámka: Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

UPOZORNENIE: Akýkoľvek operačný zásah na psovi (obzvlášť na pyskoch a očných viečkach) vylučujú psa zo súťaže.

logo-thesharpeiarchives